« August 2006 | صفحه اصلی | October 2006 »

جنگ

September 19, 2006 09:17 PM

شماره هشتم هزارتو منتشر شده است با موضوع جنگ خوب است بخوانید.

*

بغل دستی‌ام می‌پرسد: بنویسم یک بمب پرقدرت؟

روبه‌رویی‌ام می‌گوید تلفاتش چقدر بوده؟

-                                             - چهارده کشته و هجده زخمی

-                                             - نه ننویس. یک بمب پر قدرت، قدرتش خیلی بیشتر از اینهاست

 

 

masoome naseri | 09:17 PM | Comment(s)(7)

یک اسباب‌کشی ساده

September 11, 2006 11:31 PM

آدم همینطوری پیر می‌شود و جوان می‌شود وسط مرگها و تولدها، وسط توقیفها و تعطیل‌ها، وسط شروع دوباره و ده‌باره یک شغل تازه که همان شغل قدیمی‌است. فقط خیابانش فرق می‌کند.

در طول دوران روزنامه‌نگاری‌ام مدام از این سر خیابان ویلا می‌رفتیم آن سر، در همان خیابان نه چندان بلند پنج شش بار فقط به علت توقیف جابه‌جا شدم، جا‌به‌جا شدیم. امروز هم یک جا‌به‌جایی دیگر را تجربه کردم، گیریم این خیابان کمی دورتر از خیابان ویلاست، گیریم اینقدر دور است که نمی‌توانم به سرسلامتی دوستانم در روزنامه شرق بروم که مهر توقیف خورده‌اند، آنهم همین امروز که من درگیر یک تولد تازه بودم.

نمی‌خواهم بغض کنم، نمی‌خواهم دلتنگی‌هایم را قورت بدهم، نمی‌خواهم بگویم خسته‌ام از خبرهای تلخ مثل زهرمار، این خبرهای تلخ، برگ برگ آلبوم زندگی حرفه‌ای من هستند، حتی اگر برای فرار از این خبرهای تلخ به این خیابان دوردست جهان اسباب‌کشی کرده‌باشم باز هم دلم نمی‌خواهد این آلبوم را دور بیندازم.

به همین زودی دلم برای خیابان ویلا تنگ شده‌است، اما این تصمیم تازه‌ای‌است که برای سی سالگی‌ام گرفته ام. تا اطلاع ثانوی اینجا هستم.

masoome naseri | 11:31 PM

اعترافات یک فیلسوف

September 1, 2006 12:26 AM

 ورودی صفحه اول سایت رامین جهانبگلو از قول خوزه اورتگا ای گاست نوشته: ما برای اندیشیدن زندگی نمی‌کنیم بلکه می‌اندیشیم برای این‌که زنده باشیم. حالا روشنفکر ما بعد از 127 روز زندانی شدن در سلولی که وصفش را که می‌کند، انگار اتاق یک هتل کوچک پیش چشمت می‌آید می‌خواهد برود جایی و مثل اسبی سرکش بدود تا نمی‌دانم کجا ...شاید ان‌طور که خودش گفته هند.

می‌گویند هند جای خوبی است. جایی که گاه و بیگاه پناه‌گاه پارسیانی شده که در سرشان سودای کلمه بوده است و کلماتشان را در سرزمین مادری‌شان تاب نیاورده‌اند.

حالا فیلسوف ما می‌رود هند و تئوری‌های فلسفه سیاسی‌اش را می‌ریزد توی رود گنگ. تئوری‌‌های خطرناکی که در سفر به شرق و غرب جان و جهان آموخته است.

اینجا می‌توانید بیشتر از جهانبگلو بخوانید والبته اعترافات یک فیلسوف را هم که گفتگوی اوست با برایان مگی فیلسوف پیر انگلیسی. راستی این اعترافات یک فیلسوفیک و دو چه تیتر مناسبی بود برای حرفهای امروز رامین جهانبگلو در ایسنا!

 

masoome naseri | 12:26 AM | Comment(s)(6)