« لحظه | صفحه اصلی | اضمحلال »

کتاب‌های ۸۹

March 22, 2011 02:09 PM

سال گذشته من کتاب کم خواندم و همان کتاب‌های معدود را هم در توالت یا در سفر خواندم. 

یکی از این کتاب‌ها که دوستش داشتم و خنده دار هم بود اسمش هست «diary of a wimpy kid» که من اسمش را می‌گذارم «سرگذشت یک بچه ریقو» و فکر کنم به اسم سرگذشت یک بچه لاغر به فارسی ترجمه شده است. 

«نون نوشتن» دولت آبادی را هم خواندم و خب بعضی‌جاها را دوست نداشتم. به نظرم رسید جاهایی نویسنده تلاش کرده حرف‌های پر مغز و ماندگار و نقل شونده بزند. من از این «زور زدن مشهود» خوشم نیامد. بخش‌های خوبی هم دارد که احوالات شخصی یک نویسنده است و خواندنی است. 

کتاب دیگری که خواندم اسمش هست «دا». این کتاب که عنوان فرعی‌اش هست؛ خاطرات سیده زهرا حسینی، خاطرات دختری است که پیش از انقلاب با خانواده‌اش در عراق زندگی می‌کرده و بعد از عراق رانده می‌شود و همراه خانواده‌اش در خرمشهر ساکن می‌شود و این کتاب سرگذشت زندگی‌اش و ارتباطش با جنگ است. در مورد کتاب دا و پرفروش شدنش و ترکاندنش و تیراژ بالایش خوانده بودم و با توجه به این که از مجموعه ادبیات جنگ بود و خدا می‌داند که جز کارهای پراکنده چیز درست و حسابی در این زمینه تولید نشده است دلم می‌خواست بخوانمش. البته آقای خامنه‌ای ظاهرا از این کتاب تعریف کرده است و دلم می‌خواست بدانم جریانش چیست.

 این نسخه‌ای که من دارم چاپ بیست و دوم است و بر اساس شناسنامه کتاب پیش از این پنجاه و دو هزار و پانصد نسخه دیگر از آن چاپ شده است. 

این کتاب با ضمائم و عکس‌هایش ۷۸۷ صفحه است و اینجا و آنجای این صفحات نکات قابل توجه و جالب زیاد پیدا می‌کنید. به نظرم این تاریخ مردم عادی است که زندگی‌شان در اثر حوادث بزرگ تاریخی و تصمیم‌های سیاسی زیر و رو می‌شود و بالا و پایین می‌رود. باید بنویسم که خیلی از صفحاتش را باید «تحمل» کنید اما اگر به جنگ علاقه دارید خاطرات این دختر به کارتان می‌آید. 

اخلاق حقوق بشر آرش نراقی را هم خواندم و همین روزها هم برای مرور بحث «حق دخالت بشردوستانه» دوباره به آن مراجعه کرده‌ام.

کتاب «یکی شبیه تو»، یا «someone like you» را هم از رولد دال، همچنان در حال خواندنم. رولد دال از نویسنده‌های محبوب من است که باید در موردش به زودی یک پست سوا بنویسم.

 یک کتاب هم برای دوستم خریده‌ام که تصمیم دارم اول خودم تمامش کنم بعد هدیه‌اش کنم به اسم «a woman alone» که خاطرات تنها سفر کردن چندین زن به جاهای مختلف جهان از جمله سنگال، نیجریه، اردن، مغولستان و ... است. 

کتاب‌های دیگری هم خوانده‌ام اما شب مهمان دارم و باید بروم خوراک مرغ اختراعی خودم را بپزم و خانه را مرتب کنم. و از این جور کارها. 

masoome naseri | 02:09 PM

 

نظرخواهی

نظر شما چيست؟


Remember personal info?