« صبحانه | صفحه اصلی | در باب وصله های ناجور »

افسانه های تاریخ مصرف گذشته

December 29, 2009 04:02 AM

آقای مخملباف برداشته در مورد قرقاول  و خاویار خوردن و اسب سواری آقای خامنه ای نوشته است. داستانی است از جنس داستان های زندگی کاخ نشین ها که برای کوخ نشین ها یک زمانی شاید در دهه پنجاه جالب بود. حالا با توجه به جایگاه مذهبی کاراکتر این افسانه رنگش تغییر کرده است. عبای چهارصد هزار دلاری و عصای دویست هزار دلاری و اسب هفت میلیون دلاری و ...

 با احترام به بعضی از کارهای خوب مخملباف باید بگویم این نوشته اراجیف است. همانقدر که وقتی حداد عادل ماجرای ازدواج دخترش را با پسر آقای خامنه ای روایت می کند به نظرم چرند می گوید. حداد می گوید:  آقا گفتند: «دکتر! امشب شام هم نداشتيم، من به يکی از پاسدارها گفتم شما چيزی خوردنی داريد؟ آنها گفتند که غير از کمی نان چيز ديگری نداريم. گفتم: همان را بياوريد. می خوريم.»

چرا به روایت های این چنینی متوسل می شویم و داستان را چنان شاخ و برگی می دهیم که جک می تواند از ساقه اش برود بالا؟

مشکل ما قرقاول خوردن و جوک بی تربیتی شنیدن و ماشین فولکس قرمز آقا در جوانی است؟ این همه رهبران جهان از تنعم های دنیوی بهره مندند هیچ کس می گوید چرا؟ همین الان آقای اوباما با هزینه زیاد برای تعطیلاتش در هاوایی به سر می برد. بقیه سران کشورها هم هر کدام به قدر وسعشان حال می کنند. مشکل آنجاست که مردم در معادلات سیاسی رهبران ایران نادیده گرفته می شوند وگرنه اگر این قدر خوش ذوق است که کلکسیون جمع می کند خوش به حالش. 
به خدا این بحث ها این قدر مبتذل است که فکر می کنم همین اندازه به آن واکنش نشان دادن هم زیادی است ولی عصبانی بودم. 
ببخشید. 


masoome naseri | 04:02 AM

 

نظرخواهی

مساله اصلی این است که خامنه ای اصلا کسی نیست که ادعا می کند، نه آنقدر مذهبی و باتقواونه انقدر ساده زیست! و نامه مخملباف هم چیزی جز حقیقت نیست. حتی اگر از کسانی که در دهه اول انقلاب با خامنه ای آشنایی داشتند این ها را بپرسید تایید می کنند.کدامش دروغ است؟پیپ کشیدن نایب امام زمان و ولی امر مسلمین؟سفر پسرش به انگلیس ؟ یا پولهای انباشته شده در بانکهای خارجی؟ قبلا هم اینها را به صورت خیلی جزئی تر از زبان آدمهای سیاسی داخل کشور شنیده بودیم منتهی این گزارش آنقدر مفصل است که واقعا آدم را شوکه و منزجر می کند و برای بعضی ها هضمش سخت است.
فکر می کنید آن دسته از طرفدارانش که آدمهای مذهبی ساده دل و زودباور هستند،اگر فقط گوشه ای از این حقایق برایشان ثابت شود،باز هم به حمایت حود ادامه می دهند؟واله که از غصه دق می کنند!
دم آقای مخملباف گرم!

ارسال شده توسط: پریسا در ساعت January 1, 2010 02:13 PM

خانم ناصري عزيز از شما اين نوع تحليل بعيده.مسئله قرقاول خوردن خامنه اي نيست.مسئله قديس ساختن از حاكميه كه هيچ فرقي با ساير رهبراي جهان نداره (از نظر بهره بردن از تنعم)ولي هميشه به ساده زيستي مي باله.ظاهر زندگيش كه 20 ساله به مردم نشون داده ميشه حتي فقيرانه است.مردم رو به صرفه جويي و اصلاح الگوي مصرف تشويق ميكنه!ولي خودش و اطرافيانش؟چند درصد مردم اين مملكت فقر از سر و روي زندگيشون بالا ميره؟بيكاري چند درصده؟رفاه براي يه رهبر خوبه به شرطي كه قسمتي از اين رفاه رو براي ملتش هم فراهم كنه.تمام اين سالها به ما از درويشانه زندگي كردنش گفته شده چون خواستن ازش يه امام و يه نايب امام زمان بسازن .ومردم بدبخت چفيه آقارو ليس بزنن تامتبرك بشن.مسئله بر سر ريا كاري آقايان و بدبختي مردم اين دياره در ضمن اگر منظور شما از اراجيف اينه كه اين مطالب دروغه بايد پرسيد شما از كجا ميدوني اراجيفه؟شما به عنوان يه فرد آگاه جامعه بايد تحليل دقيق تري از موضوع ارائه بديد نه اينكه با گفتن اراجيفه و همه رهبراي جهان اينطورين كل موضوع رو مسخره بدوني خواننده هاي شما به اين اميد ميان به وبلاگتون.موفق باشيد
........................


من هم همین را گفتم بیتا جان نوشتم مشکل اینجاست که مردم نادیده گرفته می شن. توی اون یکی کشورا مردم از جزئیات دخل و خرج مقاماتشون مطلع اند و اونها هم افه ساده زیستی نمیان. اوباما می ره ویلای چند میلیون دلاری و همه هم خبر دارن.

ارسال شده توسط: بيتا در ساعت December 30, 2009 09:04 AM

اوباما اگر با زنش به سفر میرود رسما اعلام میکند
اما خامنه ای همه چیز را پنهان می گند و حتی نمی گذارد اسم زنش را کسی بداند.
در فرانسه سارکوزی یک خطا کند همه روزنامه ها می نویسد.
شما بعد از ۳۰ سال نمی توانید تحمل کنید گزارش کارمندان بیت رهبری و وزارت اطلاعات که به خارج از کشور گریخته اند؟
......................................

من هم که همینو گفتم که یه کم دقت کنید.

ارسال شده توسط: khaso khashak در ساعت December 29, 2009 04:06 PM

به نظر من هم این حرفها سبکه. زاویه ی بیان این مسایل خیلی مهمه. مهم نیست که کسی چقدر پول خرج می کنه. مهم جانماز آب کشیدنه. مهم ژست ساده زیستیه. مهم فساد مالیه. وگرنه که همه ی دولتمردان دنیا ثروتمندند و رواج تفکر ثروتمند ستیزی خطرناکه.

ارسال شده توسط: سانی در ساعت December 29, 2009 03:26 PM

in dge tozih nemikhad khanome Nasseri! tafavot dar ine ke onike onvare donya be tatilate folan ghadari mire edeaye sade zistio che va che ham nadare. man tarafdare Makhmalbaf nistam vali dar morede in ghaziye fekr mikonam harfe shoma kamaki bi rabte

ارسال شده توسط: Taraneh در ساعت December 29, 2009 02:56 PM

به نظر من هم این حرفها سبکه. زاویه ی بیان این مسایل خیلی مهمه. مهم نیست که کسی چقدر پول خرج می کنه. مهم جانماز آب کشیدنه. مهم ژست ساده زیستیه. مهم فساد مالیه. وگرنه که همه ی دولتمردان دنیا ثروتمندند و رواج تفکر ثروتمند ستیزی خطرناکه.

ارسال شده توسط: سانی در ساعت December 29, 2009 02:34 PM

خیلی هم عصبانی هستی
بلاخره شما هم باید یه چیز می نوشتی وبلاگت پر شه دیگه

ارسال شده توسط: آرش در ساعت December 29, 2009 12:27 PM

دو چیزی که مثل سم مهلک دارد بصورت تاریخی همه مان را فنا می دهد یکی اغراق گویی است و دیگری زود باوری. من هم مثل شما فکر می کنم در نگاه کلوزآپ جماعت امروز دیگر نه کاخ ها خیلی مجلل است و نه کوخ ها خیلی مسکنت.
باید به خال زشت تری روی صورت این تروش رویان اشاره کرد.

ارسال شده توسط: خانم ثابتی در ساعت December 29, 2009 11:20 AM

با توجه به اینکه حکومت ادعای گدادوستی و گداپروری داره قبول دارم که اگه حرف های مخملباف درست باشه معناش ریاکاریه حاکمه... اما در مجموع قرقاول خوردن و متنعم بودن بد نیست... عده ای از ماها هنوز تو توهمات چپ به سر می بریم... انقلابی که شعارش تایید ضمنی - و گاه صریح - فقر و بی چیزی به عنوان شکل برتر زندگی بود همه رو مبتلا به نکبت کرد. من با این جنس حرفا موافق نیستم کلاً... گوش بره خوره... نوش جونش...

ارسال شده توسط: نیما در ساعت December 29, 2009 11:01 AM

سلام. بی انصافانه نوشته اید. تمام نوشته مخملباف مسائل شخصی و خصوصی نیست و ضمنا ما احتیاج داریم بدانیم با چه مافیای قدرت و ثروتی طرف هستیم و چرا این قدر دودستی به موقعیت فعلی چسبیده اند. ضمنا هدف دیگری هم دارد و آن هم نشان دادن دورویی و تزویر دستگاه رهبری است.

ارسال شده توسط: سارا در ساعت December 29, 2009 10:59 AM

اصلن هم مبتذل نیست . اگر همه در آن مملکت قرقاول می خوردند یا حداقل فلاکت در این حد نبود ، این حرف شما کمی ، آن هم فقط کمی محلی از اعراب پیدا می کرد .

این توصیفات آقای مخملباف را که شما به یک حرکت فیلسوفانه به کناری زدید ، اگر درست باشد، مصداق دزدی مال مردم است . حالا به شما الهام شده که درست نیستند ،‌ لابد شما منبع بهتری پیدا کردید ...

همین آقای اوباما تمام حرکات شخصیش زیر کلفت ترین ذره بین هاست . از بلوایی که سر نیویورک رفتش با زنش پیش آمد خبر دارید ؟ چرا ؟ چون صحبت مال مردم در میان است .

مساله قرقاول خوردن و جوک بی تربیتی شنیدن را هم با سلام و صلوات رد می کنم . پدر جان ، مساله ریا ست . احمق فرض کردن من و توست ، دوست من .

ارسال شده توسط: مهین در ساعت December 29, 2009 09:04 AM

این داستان آقای مخلباف (درست یا نادرست بودنش رو نمی دونم) به شدت توی مردم عادی جامعه تاثیر گذاشته. من دیروز واکنش سه نفر از بستگانم رو بعد از خوندن پرینت این داستان دیدم، به شدت احساس می کردند که بهشون خیانت شده و احساس می کردند اموالشون به تاراج رفته. شاید این داستانها برای قشر روشنفکر جذابیت نداشته باشه اما برای قشر عادی جامعه به شدت جذابیت داره و تاثیر گذار هست.

ارسال شده توسط: محسن در ساعت December 29, 2009 06:48 AM

درود درود و باز هم درود
واقعا مونده بودم/ منتظر بودم یکی بالاخره چیزی بگه/ مهم اراجیف بودن اون مطالب نیست؛ مهم اینه که اگه مخملباف میتونه اینجوری فکر کنه چرا خود خامنه ای در مورد محبوبیتش دچار سوء تفاهم نشه؟

ارسال شده توسط: سروش در ساعت December 29, 2009 05:43 AM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?