« در ستایش یک کار خوب وبلاگی | صفحه اصلی | اگر ایران به بمب برسد، دنیا به آخر نمی رسد »

می/ نمی توانیم عوض شویم

September 29, 2009 01:45 PM


 صفحه هفتاد و یک کتاب هنر سیر و سفر نوشته آلن دوباتن:
"از پس ساعت ها افکار رویایی در قطار ممکن است احساس کنیم به خودمان بازگشته ایم- به عبارت دیگر، بازگشت به احساسات و افکاری که برایمان مهم هستند.
لزوما در خانه نیست که با خویشتن خویش روبرو می شویم. اسباب و اثاثیه خانه مصرانه القا می کنند که نمی توانیم عوض شویم. چون آنها نمی توانند عوض شوند، چیدمان خانگی، انسانی را که در زندگی عادی هستیم، در بتد می کند ولی نه آن کسی که در اصل هستیم."

می خواستم چیزی بنویسم در ستایش سفر و آدم های سفری. بنویسم که آدم های سفری آدم های قابل معاشرت تری هستند. حرف های بیشتری می شود با آنها زد. حضورشان دلپذیر تر است. بی خیال شدم.
نیویورک تایمز در بخش سفرش مجموعه ای دارد که مدام در حال بزرکتر شدن است به اسم ۳۶ ساعت در فلان جا و این فلان جا می تواند زوریخ باشد یا دهلی یا مثلا استانبول و می گوید چطور می شود در یک بسته زمانی محدود مثل ۳۶ ساعت یعنی یک روز و نیم، طوری در یک شهر گشت که بشود گفت من این شهر را دیده ام و لذت هایش را چشیده ام. آدرس کافه ها را می دهد، چشم اندازها را، بازارها را و شیوه دسترسی به آنها را.
من حتی خواندن این مجموعه را دوست دارم چه برسد به استفاده از آن به عنوان راهنمای سفر.
خیلی خوب است که آدم سرش را بیندازد پایین و خودش زیبایی های یک شهر را کشف کند ولی وقتی فقط دو سه روز مرخصی داشته باشی مجبوری با برنامه پیش بروی.
لینکش را می گذارم اینجا
سی و شش ساعت در اینجا و آنجا

این پست را تقدیم می کنم به ندا که از آدم های پا به سفر است و امروز سی ساله می شود و برای تولدش یک بسته سفر با کشتی کنار گذاشته است.  
جایی در همان کتاب هنر سیر و سفر از قول پاسکال نوشته است که تنها دلیل ناخوشنودی انسان در آن است که نمی داند چگونه در اتاقش آرام بگیرد.


masoome naseri | 01:45 PM

 

نظرخواهی

salam kheyli jalebe va3 man ke afradi me3 shoma daran talash mikonan ke mardomo be khodesho0n biaran vali ba hameye sakhti haii ke vojo0d dare bazam khaste nemishan
kash man ham ghadrati dashtam ke beto0nam ye hamchin kari bokonam albate hameye talashamo kardam va mikonam am inja to0 iran sakhte.

ارسال شده توسط: Aarash در ساعت October 6, 2009 08:56 AM

i do hal with your blog very much .its very atractive . you are ( or was ) the student of teheran un : so i do jealousy toward you . i love you ( i mean your responsibility... no no : i mean your personality ) and your blog . and the pic which locate above ur blog

ارسال شده توسط: muhammed در ساعت October 3, 2009 12:17 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?