« سکانس های پایانی یک فیلم | صفحه اصلی | "آنها" از "ما" می ترسند، همین خوب است »

دوباره خوانی یک متن: جمع شویم

September 13, 2009 09:14 AM

بیانیه یازدهم میرحسین موسوی به نظر من به خاطر نگاهی که به آینده دارد مهم ترین بیانیه اوست. فکر می کنم باید چندین و چندبار آن را خواند. اگر قرار باشد برای آینده ایران ایده ای در سر داشته باشیم از همین جنس باید باشد. 

این روزها روزگار سخت است اما تلخ نیست. همین نگاه رو به آینده است که آدم را امیدوار نگه می دارد. 
این که حالا در این روزگار چه باید کرد نکته ای است که در بیانیه یازدهم می بینیم. میرحسین پیشنهاد می کند که دور هم جمع شویم و اگر یادمان بیاید که چقدر در این سی سال از جمع شدن مردم ترسیده اند متوجه اهمیت این پیشنهاد می شنویم. 
در طول این سالها بسختی به تجمع های غیر خودی مجوز برگزاری داده شده است. توی پارک ها و خانه ها و کافه ها هم هر وقت چهار نفر دور هم نشسته اند آمده اند ریخته اند برده اند. 
هم جمع کارگران شرکت واحد را یادتان بیاید همین ماه رمضان دو سل پیش و هم ملی مذهبی ها را و هم کافه کتاب را و ...
برای همین فکر می کنم جمع شدن مهم ترین کاری است که این روزها می شود کرد. کمترین کارکرد این جمع ها این است که ناامید نمی شویم. می بینیم که دیگران هم هستند. 
من این بخش بیانیه میرحسین را مهم می دانم که می نویسد:

"تجربه چندین دهه از تاریخ ایران که ما از نزدیک شاهد آن بوده‌ایم نشان می‌دهد حرکات جمعی مردم ما تنها در دوران باروری، حیات و سرزندگی این هسته‌ها به نتیجه می‌رسند.   آن چیزی که از آن به عنوان جامعه‌ای زنده و فعال نام می‌بریم، جامعه‌ای که به صورت موثر، آگاهانه و خلاق نسبت به حوادث واکنش نشان می‌دهد و امكان استبداد و تخطي ساختارهاي قدرت از خواست‌ خود را از ميان مي‌برد ترکیبی تشکیل یافته از چنین شبكه‌ قدرتمندي است.

وظيفه‌اي كه امروز بر عهده همه ما قرار دارد و به صورتي فطري از جمع‌هاي كوچك و بزرگ و حتي احزاب و تشكل‌هاي سياسي ما سر مي‌زند آن است كه به صورت هسته‌هاي معين براي چنين شبكه‌اي عمل كنيم.

از مهمترین نقاط قوت این شبکه، شکل طبیعی اجزای آن است. این واحدها عبارت از گروه‌هایی کوچک اما بسیار متکثر از همفکرانی است که در قالب روابط سابقه‌دار دوستی یا خویشاوندی یا همکاری نسبت به هم آشنایی و اعتماد پیدا کرده‌اند، به صورتی که انحلال آنها امکانپذیر نیست، زیرا به معنای انحلال جامعه است. این واحدها همواره وجود دارند، اما به صرف وجود، شبکه اجتماعی موثری را شکل نمی‌دهند. با این همه اولین قدم در راه‌حل پیشنهادی اینجانب آن است که ما ایرانیان، در هر کجای جهان که هستیم، باید این هسته‎های اجتماعی را در میان خود تقویت کنیم. باید خانه‌هایمان را رو در روی یکدیگر بسازیم؛ به تعبیر قرآن خانه‌های خود را قبله قرار دهیم، یعنی به این هسته‌های اجتماعی که واحدهای بنیادین جامعه ما هستند بپردازیم، اهمیت آنها را بشناسیم و بیش از پیش به آنها رو کنیم تا قدرت‌های نهفته ای که دارند برای ما ظاهر شود. خانه های خود را قبله قرار دهیم؛ یعنی اگر تا پیش از این هر دو ماه یک بار همدیگر را ملاقات می‌کردیم اینک هفته ای دوبار گرد هم جمع شویم. قدرت شبکه های اجتماعی ما در این امر است."masoome naseri | 09:14 AM

 

نظرخواهی

salam dorost bad moghetarin moghe zendegim baratoo neveshtam az zaman checheragh ta hala chera inghad dir be rozz mikonid man inja tanham va be ina delkhosham
ba ehteram

.......................................
میم نون: فکر می کنم نوشتن سخت شده. حق با شماست سعی می کنم اینجا را آباد کنم

ارسال شده توسط: sima در ساعت September 17, 2009 04:15 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?