« برای قطاری که به خانه تو میرسد و هیچ وقت نمی‌ایستد | صفحه اصلی | Scream Bloody Murder »

نمایش بزرگ بی فایده

August 27, 2009 01:46 PMتا قبل از ماه رمضان سریال رستگاران مقام دوم را در جلب توجه عمومی و خلوت کردن خیابان ها را داشت. با فاصله بسیار و در مقام اول سریال افسانه جومونگ ایستاده بود که یک سریال جنگی، عشقی، میهن پرستانه کره ای است. 

هنرپیشه نقش اول این سریال همین هفته گذشته با سلام و صلوات با تهران آورده شد تا سیل مشتاقان از همه لحاظ کیفور شوند.
 یکی از جذابیت های تلویزیون در سالهای اخیر همین سریالهایی هستند که شخصیت هایشان به مرور یک پای زندگی بینندگان می شوند و مردم ماجراهایشان را برای هم تعریف می کنند و داستان را با هم زندگی می کنند.

 جزئیات این سریالها چنان است که شخصیت هایشان از مرز باورپذیری می گذرند و در زندگی مردم وارد می شوند. این است که می بینید مردم درباره پسر جومونگ و همسر تازه اش و جنگ او با همسایه هایش سر سفره افطار و پای تلفن و این طرف و آن طرف صحبت می کنند.

 همین روزها مردم شاهد نمایش اعترافات بازداشت شدگان حوادث اخیر از تلویزیون هم هستند. یکی از متهمین برای اثبات طبیعی بودن تغییر صد و هشتاد درجه ای اش به خدای احد و واحد سوگند می خورد و آن یکی تکرار می کند که با زبان روزه حرف می زند پس حقیقت را می گویدّ.
اما مردم این یکی نمایش را باور نمی کنند و از آن لذت هم نمی برند.
 سستی بنیان نمایشنامه چنان است که خود نویسنده و کارگردان هم باورش نمی کند و از آن لذت نمی برد.
 حرفه ای ها می دانند چطور نمایشی راه بیندازند که تماشاچی ها آن را بپذیرند. نهایت آرزوی یک کارگردان این است که مردم نمایشش را باور کنند و زندگی اش کنند.
 این اتفاق در مورد نمایش دادگاه رهبران اصلاح طلب نمی افتد.
نقطه اوج این نمایش آنجاست که بازیگران نمایش به انگار خودشان و گذشته شان می پردازند و این در یک دوره زمانی کوتاه اتفاق می افتد پیرنگ داستانی که ساخته شده، درست پرداخته نشده است و تماشاچی ها کانال را عوض می کنند.masoome naseri | 01:46 PM

 

نظرخواهی

باور کن رستگاری نزدیک است
روی همین کرسی باور های ساده است
که می توان فنجان چای داغ خورد
روزی از همین روزهای خدا
تیاتر چندش آور حاکمان تمام می شود
و سبد سیب ترد
را به بارگاهت پیشکش خواهند کرد
تو تنها کاری که می کنی
باور نکن
همین

ارسال شده توسط: نوا بامدادی در ساعت September 3, 2009 09:28 AM

پخش این اعترافات پیامدهای دیگری هم داشت که یکی از آنها کاهش بینندگان تلویزیون به زیر 40%است.

ارسال شده توسط: فرید در ساعت September 2, 2009 11:20 AM

سلام ، واقعا اين را قبول دارم ، دلم براشون ميسوزه كه اينقدر ناشي هستند ، بيچاره ها ! وقتي اين اعترافات پخش ميشه ،تمام اعضاي خونواده فقط بهم نگاه ميكنيم و سر تكون ميديم ، بابام كه يك فرهنگي بازنشسته و يك فعال قبل از انقلابه اصلا سرش را بالا نميكنه، انگار خجالت ميكشه !

ارسال شده توسط: يه موافق در ساعت August 27, 2009 10:03 PM

in serial badtarin va zararbartarin sarmayegozarie momken vase tahie konandehashe ke na tanha kharidari nadare balke be lanate khoda ham nemiarze!!!(ghabele tavajohe baro bache akhbare 20:30)

ارسال شده توسط: Mona در ساعت August 27, 2009 09:24 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?