« ایران روی دور تند تغییر | صفحه اصلی | دموکراسی دینی، پیتزای قورمه سبزی »

"هضم حقوق ملت زخم معده می آورد"

July 20, 2009 10:36 AM

دیروز در نشر ثالث پی کتابی می‌گشتم که در قفسه کتاب‌های علوم سیاسی و حقوق چشمم خورد به کتاب “عدالت از نگاه سوم شخص مفرد” نوشته شادی صدر. این کتاب مجموعه یادداشت هایی است که شادی در آنها وقایع قضایی-سیاسی پس از دوم خرداد را بررسی کرده است و همان زمان در نشریات وقت (بیشتر صبح امروز) منتشر شده اند.

تیتر و متنی که در ادامه می آورم نوشته ای است از شادی صدر منتشر شده در روزنامه صبح امروز بیست بهمن ۱۳۷۷ در مورد سخنان آیت الله مصباح یزدی.این یادداشت در ذیل فصل حقوق ملت چاپ شده است.

شادی صدر نوشته است: آیت الله مصباح یزدی در سخنرانی پیش از خظبه های نماز جمعه تهران می گوید: “در فلسفه حقوق، انسان درجه یک و دو نداریم، ولی این به آن مفهوم نیست که تمام مردم در مسائل اجتماعی از لحاظ حقوق و تکالیف شان مساوی باشند...هر چند ما انسان درجه یک و دو نداریم اما همه حقوق و تکالیف منشا آن انسانیت مشترک نیست...ملاک حقوقی که خداوند به بندگانش می دهد موقعیتی است که در هستی دارند و شرایطی است که در مقابل تکالیف برای آنها پیش می آید...در بخش پرستش خداوند انسان درجه یک و دو نداریم...”

به نظر می رسد بعد از گذشت بیست سال از انقلاب اسلامی هنوز هضم پاره ای از اصول قانون اساسی برای بعضی از افراد درون حاکمیت ممکن نشده است. اصل ۵۶ قانون اساسی می گوید:” حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ کس نمی تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد و ملت این حق خداداد را از طرقی که در اصول بعدی می آيد اعمال می کند.”

این اصل روح حاکم برقانون اساسی، انسان را صاحبت اراده، اختیار و تفکر برای اداره امور خود می داند. حق تعیین سرنوشت یکی از حقوق بنیادین وی و لازمه برخورداری از حق تعیین سرنوشت سیاسی، مشارکت در سیاست است. این حقی است که خدا به بندگانش بدون قید و شرط داده و برخلاف سخنان آیت الله مصباح یزدی، ملاکی هم بر اساس موقعیت به آنها نداده است.

این اصل روح حاکم بر قانون اساسی انسان را صاحب اراده، اختیار و تفکر برای اداره امور خود و حق تعیین سرنوشت را یکی از حقوق بنیادین وی می داند. نه در این اصل و نه در هیج یک از اصول دیگر قانون اساسی و نه در هیچ یک از مواد قانونی دیگر “عالمان” از جایگاه حقوقی “رسیدگی به تمام امور مردم” برخوردار نیستند. در دائره المعارف حقوقی “عالمان” نه نقش قیم دارند و نه هیچ نقش قانونی دیگری. در دائره المعارف حقوقی تمام انسان ها از حقوق یکسانی برخوردارند و موقعیت آنها در هستی تاثیری در حقوق بنیادین آنها ندارد.

در اصل ۵۶ قانون اساسی به صراحت از کلمه “ملت” به عنوان صاحبان حق تعیین سرنوشت یاد شده; همان کلمه ای که در دیدگاه آیت الله جنتی معادل ایتام است!

می توان چندین و چند ماده و اصل قانونی رخ به رخ دیگر پیدا کرد و مقابل صحبتهای آیت الله جنتی و آیت الله مصباح یزدی قرار داد و با نشان دادن تعارض صریح قوانین با سخنان مذکور، موقعیت “مات” ایجاد کرد، اما ظاهرا قانون، حریف تفکر تبعیض نژادی میان حکومت حکومت کنندگان و حکومت شوندگان نمی شود. زیرا ان تفکر با نادیده گرفتن تمام اصول اسلام درباره کرامت انسان و قواعد حقوق بشر درباره برابری انسان ها هنوز هم به راه بی برگشت خود می رود و نه تنها به سوال های زیر که اساسا به هیچ سوالی جواب نمی دهد.

آیا صاحبان این تفکرها به این نمی اندیشند که نتیجه تحقیر مداوم مردم و هیچ انگاشتن آنها چه خواهد شد؟

آیا فکر می کنند با جدا کردن حقوق خود از حقوق مردم تمام مشکلات سیاسی شان حل خواهد شد؟

آیا واقعا هضم حقوق ملت باعث بروز زخم معده خواهد شد؟ ...

یادداشت شادی صدر اینجا تمام می شود اما خواستم اینجا برای شادی بنویسم که بله، خوردن حقوق ملت باعث زخم معده ای شده که از درد آن، این روزها خورندگان آن به خود می پیجند. بازدداشت گسترده معترضان به نتیجه انتخابات از جمله شادی صدر با شرایطی که همه می دانند حکم داروی راینیتیدن را دارد. از کسانی که مبتلا به زخم معده اند بپرسید این فقط مسکنی است که درد را برای مدتی کم می کند، فقط برای مدتی.

masoome naseri | 10:36 AM

 

نظرخواهی

سلام دوست عزیز

وبلاگ سکسکه های یک مست با
"ساعتی که زنگ زده همه زنگ هایش را زده ؟"

"اعترافات گالیله"
"یک بداهه برای سه نفر"
تبیین اجمالی " مرکب حرکت"
و یک "چهارپاره ی مرکب" بروز شد
چشم قفقاز ترکمن گیسو!
اسب بر کشته های من مدوان
خنجر ابروان خونی را
توی زخمم غلاف کن بانو

نثر در بیهقی پریشان بود

منتظر حرف هاتان می مانم

ناد علی

شهرام میرزایی

ارسال شده توسط: میرزایی در ساعت August 6, 2009 07:28 PM

بنده كه هر چي در اصل 56 قانون اساسي و سخنان حضرت آيت الله نگاه كردم تعارضي نديدم.
بر اساس اصل 56 انسان ها بر حاكميت خويش صاحب اختيار است و .....
اين چه ربطي به تكليف افراد در شرايط زماني و مكاني خاص ، دارد ؟؟!!!
تكليف وظيفه‌ي است كه شما براي خودتان احساس مي كنيد و انجامش را برگردن خودتان واجب مي دانيد كه اين تكلبف هم باز در شرايط خاص شكل اجرايش هم متفاوت است .
همانطور كه خدا در قران مي فرمايد :
الا به وسعها
يعني به اندازه وسعتان. ظاهرا شما و خانم صدر به دليل داشتن ضعف در ادبيات ديني متوجه منظور ايشان نشديد.

در خصوص مسئله آيت الله جنتي هم چنانچه اعتقادي بر انديشه هاي حضرت امام كه قانون اساسي بر اساس نظر ايشان تنظيم شده داريد به برداشت امام از اسلام ناب و امريكايي مراجعه كنيد هر چند كه نظر آقاي جنتي الزاما با اين مسئله ممكن است يكسان نباشد و بايد صحبت كامل ايشان را شنيد.

خداوند به همه توفيق احقاق حقوق ملت و درك آن را عنايت كند.
موفق باشيد.

ارسال شده توسط: مسعود طايفي در ساعت August 4, 2009 04:07 PM

نمی فهمم تو که صبح تا شب یا در حال ورود به نشر ثالث هستی یا به انتشارات خوارزمی وارد می شوی یا به ....، هر وقت هم که وارد اینها می شوی ساعتها می ایستی وکتاب متاب می خوانی ،اصلا کی وقت می کنی به امور کافه ات (کافه ناصری) رسیدگی کنی؟!!....زود بیا بابا مردیم از گشنگی!!!!
اه!...راستی نکند اینجا فقط کافه کتاب است و به جای نون و اب وحتی قهوه حروف و کلمات به خورد آدم می دهند!!...منو بگو فکر کردم اینجا مال دااش صاحب کافه نادری خودمونه!!
..............................................
میم نون: حق با شماست. من به امورات این کافه نمی رسم به اندازه لازم سعی می کنم بهتر بشوم کافه تان را عوض نکنید

ارسال شده توسط: اینجا کرمان در ساعت July 31, 2009 11:53 AM

سلام. خوشحال میشم نظرتون را راجع به پست اخیرم بدونم. هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ شیوه ی نگارش

ارسال شده توسط: hadi در ساعت July 28, 2009 12:22 AM

آن کتاب را من خوانده بودم. سالهای نه چندان دور. جوان تر بودم آن روزها. بهتر است بگویم نوجوان و چقدر امیدوار. این روزها هم امیدوارم اما...

ارسال شده توسط: آزاده در ساعت July 23, 2009 07:24 AM

فاموتیدین از رانیتیدین بهتره البته نهایتش میشه معده رو کند انداخت جلو سگ اما مسئله اینه که اون سگ آیا حاضره به این معده نگاه کنه یا؟؟؟

پ.ن
این زخم باید درمان بشه یا اینکه نه! فقط درمان بشه حتی به قیمت سرطانی شدن

ارسال شده توسط: afra در ساعت July 21, 2009 07:00 PM

شاید اصل قضیه این باشد که مقامات بخواهند از دایمتیکون جویدنی استفاده کنند .... اینطوری خیلی طول می کشد .نه ؟ این را هم مبتلایان به زخم معده می دانند ...

ارسال شده توسط: فرنوش حبیب نژاد در ساعت July 21, 2009 12:51 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?