« جمعه خیلی خیلی سیاه | صفحه اصلی | بلاگ کردن زنده نماز جمعه تهران »

پنج شنبه‌ای در میدان توپخانه

June 18, 2009 07:54 PM


امروز قرار مردم میدان توپخانه بود. حوالی سه و نیم که از خیابان سعدی پایین می‌رفتم خلوت بود ولی در خیابان فردوسی پیراهن مشکی‌پوش‌ها با نشانه‌های سبزشان در حال سرازير شدن بودند.  هوای امروز تهران ۳۶ درجه بود.

زیر سایه درخت های اندک میدان توپخانه هوا کمی خنک‌تر بود اما انبوه جمعیت ساکت زیر تیغ آفتاب ایستاده بودند. گاهی صدای صلوات هم بود اما خیلی کم و اکثریت معتقد بودند باید به همین سکوت ادامه بدهند.

خیلی‌ها شعارهایی با این مضمون حمل می‌کردند که نباید خسته بشویم و خسته شدن ما چیزی است که کودتاچی‌ها می‌خواهند. تراکت‌ها و کاغذهایی که نوشته‌ای داشتند دست به دست می‌شدند. یک کاغذ آچهار را که محتوی آن استراتژی‌های لازم برای تداوم اعتراض‌ها بود همه دور و بری‌های من خواندند و دست به دست گرداندند تا بقیه هم بخوانند.

new.jpg

 مردم از همدیگر می‌پرسیدند اطلاعاتشان را چطور به دست می‌آورند و در عصر جامعه اطلاعاتی آنهایی که با دور زدن فیل‌ترها به اطلاعات دست پیدا می‌کنند آن را دهان به دهان منتقل می‌کنند.

بی بی سی فارسی که بسته بود حالا کل وب سایت جهانی بی بی سی بسته است. صفحه اصلی سی ان ان باز می‌شود اما صفحات داخلی‌اش فیل‌ترند. حتی خبرهایی که مربوط به ایران نیستند هم فیل‌ترند.

یوتیوب و فیس بوک و تویتر و فرند فید هم همین طور. گوگل ریدر و جی‌میل را هم اگر ببندند دیگر همه راه‌ها تمام می‌شود و الفاتحه. خبرنگارهای خارجی حق ندارند از تجمع‌ها تصویر بگیرند.

گاهی هلی‌کوپتر پلیس از بالای سر جمعیت رد می‌شد و مردم دست‌هایشان را بالا می‌بردند و شاخ و شانه می‌کشیدند. در تجمع امروز که به یادبود شهدای درگیری‌های اخیر برگزار شده بود عکس‌هایی از کشته شده‌ها هم حمل می‌شد.

مردم به سبک و سیاق انقلاب برای تجمع بعدی قرار می‌گذاشتند. از گروه‌های فشار خبری نبود و پلیس هم با آرامش فقط تماشا می‌کرد. تلویزیون اما تلاش می‌کند القا کند این طرفداران آقای موسوی هستند که دست به خرابکاری می‌زنند.

حتی در برنامه خانواده هم امروز ظهر مثل تاکسی‌ها حرف مجری‌ها و کارشناس به سیاست کشید و همین سیاست دنبال شد.

ساعت ده شب که می‌شود مردم می‌روند الله اکبر می‌گویند. همین الان اینجا در پونک صدایشان را از آپارتمان‌های اطراف می‌شنوم. همه می‌پرسند چه می‌شود؟

به نظر من بستگی زیادی به درجه حرارت هوای تهران در روزهای آینده دارد. بالاخره یا حکومت باید کم بیاورد یا مردم خسته شوند. نامزدهای اصلاح‌طلب و ستادهایشان تلاش می‌کنند کمترین نقش را در سازماندهی مردم داشته باشند.

این کار گرچه محاسنی دارد اما باعث سرگردانی شده است. همین امروز در میدان توپخانه یکی می‌گفت حرکت کنیم یکی می‌گفت بایستیم. یکی می‌گفت شعار بدهیم و دیگری می‌گفت سکوت کنیم.

همین سیاست سکوت گرچه بین خرابکارها و مردم فاصله می‌اندازد و باعث می‌شود بهانه دست نیروهای مقابل نیفتد اما می‌تواند خسته‌کننده باشد و حجم انبوه انرژی مردم به صبر کردن می‌گذرد و نمی‌دانم این صبر تا کجا ادامه پیدا می‌کند.

روز جمعه قرار است هوادارن تغییر شرایط به نماز جمعه بروند. نماز جمعه اصولاً میدان این بخش از جامعه نیست و اکثرا با فضای آن آشنا نیستند. نماز جمعه اصطلاحاً سر محل آن طرفی‌هاست و خب رفتن به سر محل رقیب حتی در دعواهای نوجوانی هم دردسر ساز است.

با توجه به این که امامت این نماز از قرار با رهبر است کاملاً همه چیز در ابهام قرار دارد. جمعه روز مهمی است.

.................................

پ.ن: محض اطلاع گويا برنامه نمازجمعه امروز لغو شده است.

masoome naseri | 07:54 PM

 

نظرخواهی

معصومه، هشیار، هشیار و هشیار باش. کاش پیشت بودم. مواظب خودت باش. تو فکرت هستم.

ارسال شده توسط: کبری در ساعت June 20, 2009 07:56 AM

سال 76 رهبري فرمودند براي من هيچكس هاشمي نمي شود. دراين ده دوازده سال چه اتفاقي افتاده كه هاشمي متهم به دزدي است و رهبري سكوت كرده است.
اين نماز جمعه هم به اندازه ديگر نماز جمعه ها اهميت دارد...چيز جديدي نخواهيد شنيد..

ارسال شده توسط: مانا فريتزر در ساعت June 19, 2009 10:42 AM

فکر میکنم هنوز هیچ کس نمی داند چند پایان فرضی برای این حرکت وجود دارد! شاید این نقطه ی ضعف رهبران اصلاحات است. بسیاری از شرکت کنندگان از این روند فرسایشی خسته خواهند شد بسیاری از انها منبع درامدی دوم خود را رز دست داده اند و در دراز مدت با مشکلات جدی روبه رو خواهند بود. می توان پیش بینی کرد که عده ریادی از ادارات تسویه می شوند.حالااگر مصالحه هم در راس صورت گیرد مردم به ویژه جوانان چقدر سرخورده می شوند. دستگیری ها هم که هنوز جریان دارد. کاش یکی پایانی واقع بینانه از این حرکت نشان دهد.

ارسال شده توسط: روشنا در ساعت June 19, 2009 09:14 AM

رفتن به نماز جمعه منتفی شده است

ارسال شده توسط: neda در ساعت June 19, 2009 05:39 AM

سلام. برنامه ی جمعه در نماز جمعه لغو شده و به شنبه موکول شده

ارسال شده توسط: ا.م. در ساعت June 19, 2009 03:43 AM

مجتبا پورمحسن، شاعر و روزنامه‌نگار ، سردبیر روزنامه ی گیلان امروز، روز دوشنبه در رشت دستگیر و زندانی شد.

منبع: ناصر غیاثیhttp://naserghiasi.com/blog/

ارسال شده توسط: ... در ساعت June 19, 2009 12:37 AM

site karroubi ham khabar e jom'aro laghv kardeh. alan dige hameh shanbeh sa'at 4 miran enghleab...
khaheshan khabar beresunin

ارسال شده توسط: negar در ساعت June 18, 2009 11:09 PM

به نظرم شرکت در نماز جمعه یک اشتباه دیگر است.تا زمانی که تمام تریبون ها در دست کودتا چیان است آنها با سیاست همیشگی تحمیق وواگونه نمایی باز هم مردم را می فریبند.حرکت کند و عدم سازمان یافتگی اصلاح طلبان نباید ما را دل زده و سرد کند.این آغاز راه است!

ارسال شده توسط: elham در ساعت June 18, 2009 09:52 PM

اصولا اول اجازه میگیرن بعد لینک میدن اما من با اجازه لینک میدم . با عرض معذرت بابت بی فرهنگی بسیار زیاد

ارسال شده توسط: kati در ساعت June 18, 2009 09:46 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?