« مرگ در طبیعت آدم است اما | صفحه اصلی | برای روزایی که دمغی: آبجیز و بنیامین ۸۸ »

شیخ و همراهان

May 2, 2009 02:09 AMیک ضرب المثل هست که می گوید آدم زنده وکیل و وصی نمی خواهد ولی این مال قدیم بود حالا اوضاع فرق کرده است. به هر حال بعد از مورد آقای احمدی نژاد که هر بار جمعی دست به دعا برمی دارند که حرف بی ربطی نزند مشاوران آقای کروبی راه بهتری را انتخاب کرده اند و اصلا به ایشان اجازه حرف زدن نمی دهند مبادا که وعده وعیدی بدهد که خطرناک باشد یا حرفی بزند که قابل جمع آوری نباشد.


خبرنگاران رسانه‌هاي خارجي صبح سه‌شنبه صبحانه ميهمان كروبي بودند.
به گزارش روزنامه اعتماد ملی، "نشست خبري مهدي كروبي با خبرنگاران خارجی در حالي برگزار شد كه غلامحسين كرباسچي، عباس عبدي و اسماعيل‌گرامي‌مقدم و عيسي سحرخيز او را در پاسخگويي به سوالات همراهي مي‌كردند."
این بخشی از لید گزارش کنفرانس مطبوعاتی آقای کروبی با خبرنگاران خارجی است اما متن گزارش را که بخوانید متوجه می شوید این شیخ مهدی گروبی است که آن دیگران را در کنفرانس همراهی می کند و در واقع پاسخگوی اصلی کرباسچی و عبدی هستند.

از مجموع دوازده سیزده سوال مطرح شده، عبدی و کرباسچی به ۹ مورد جواب دادند و کروبی خودش حرفی نزده است. در دو مورد ایشان چند جمله به گفته های کرباسچی و عبدی افزوده است و خودش مستقلا فقط به سه تا سوال خبرنگاران جواب داده است.

خب افه خوبی است و موضع برخی حامیان آقای کروبی را استوارتر می کند که معتقدند آقای کروبی اهل مشاوره است و این حسن است اما وقتی خبرنگاران آمده اند نظرات نامزد ریاست جمهوری را بشنوند کمی عجیب است اگر خود ایشان کمتر از دیگران حرف بزنند و پاسخگوی اصلی سوالات کرباسچی و عبدی باشند.

این قضیه وقتی جالبتر می شود که ببینید متن اصلی گزارش اعتماد ملی این طور شروع می شود: کروبی می تواند شرایط را تغییر دهدِ، شیخ اصلاحات چنین وعده ای نداد بلکه این همراهان او بودند که چنین قول دادند.


به این ترتیب فردا روزی که آقای کروبی رئیس جمهور شد و مورد سوال قرار گرفت می گوید این حرفها را من نزدم همراهانم زدند و به من ربطی ندارد؟

 اصل گزارش را اینجا بخوانید اما من برای راحتی شما خلاصه اش کرده ام ولی توصیه می کنم متن اصلی را بخوانید سرشار از نکات قابل تامل است.

خبرگزاري فرانسه از كروبي پرسيد كه اگر شما نگران تخلف در انتخابات هستيد براي صيانت از آرا چه كاري را انجام داده‌ايد آيا به مشاوره با رهبري پرداختيد؟ كروبي به این سوال پاسخ گفت.

 «اگر در عرصه انتخابات پيروز شويد در رويكرد سياست خارجي ايران چه تفاوت‌هايي صورت مي‌گيرد. آيا با آمريكا مذاكره خواهيد كرد» اين سوالي بود كه خبرنگار آسوشتيدپرس پرسيد و غلام حسين كرباسچي به آن پاسخ داد.

خبرنگار آسوشيتد‌پرس در سوال ديگرش پرسيد: «اصلاح‌طلبان تنها با حضور گسترده مردم مي‌توانند پيروز انتخابات شوند، شما چه كاري براي ترغيب مردم براي حضور در عرصه انتخابات داريد» ‌پاسخ‌دهنده به اين سوال نيز كرباسچي بود.

خبرگزاري رويترز از كروبي درباره برنامه سياست خارجي‌اش در عرصه فعاليت‌هاي هسته‌اي پرسيد و خطاب به او گفت كه آيا حاضر به تغيير اين شرايط است؟ اين سوال را عبدي پاسخ داد. تهش یک خط هم خود کروبی حرف زده است. 

خبرگزاري رويترز نظر كروبي را درباره هولوكاست پرسيد كه وي در پاسخ گفت: «‌مسلما حادثه‌اي رخ داده و عده‌اي نيز كشته شده‌اند حالا تعداد چند نفر بوده مهم نيست ولي من مي‌خواهم بگويم كه طرح اين مسائل چه سودي براي ما دارد.»

خبرنگار ژورنال وال‌استريت نيز خبرنگار ديگري بود كه نظر كروبي را درباره ديدگاه‌هاي ميرحسين موسوي پرسيد. وي خطاب به كروبي گفت: «‌آيا آقاي موسوي اصلاح‌طلب هستند، ديدگاه ايشان با شما چه تفاوت‌هايي دارد چرا كه هنوز راي‌دهندگان در اين باره تصميمي نگرفته‌اند؟» كرباسچي به اين سوال پاسخ داد.

روزنامه نيويورك تايمز نظر كروبي را درباره سخنراني احمدي‌نژاد در ژنو پرسيد، كه عباس عبدي به اين پرسش پاسخ گفت.
«اين خبرنگار برنامه‌هاي كروبي را درباره احقاق حقوق زنان پرسيد و خطاب به كروبي گفت كه در اين زمينه چه قولي مي‌دهد.» عبدي پاسخگوي اين سوال نيز بود و گفت: «شما درباره مساله زنان چه تضميني مي‌خواهيد؟ قرار نيست كه يك رئيس‌جمهور همه مطالبات را با يك كاغذي كه شما درون صندوق مي‌اندازيد، پاسخ دهد.

كرباسچي نيز به اين سوال پاسخ داد. وي گفت: «حتما آقاي كروبي معتقد به رفع تبعيض جنسيتي است و بر اين باور است كه قوانين سنتي درباره زنان بايد تغيير كند.»

بالاخره خود آقای کروبی هم اعلام حیات می کند و می گوید: «‌اگر نتوانم كاري انجام دهم حتما موانع را شفاف با مردم در ميان مي‌گذارم....»

خبرنگار ديگري از كروبي خواست برنامه‌هايش براي تغيير وضع موجود را تشريح كند. دبيركل حزب اعتمادملي بالاخره زبان باز می کند و چهار کلمه حرف می زند.

حتی وقتی همين خبرنگار خطاب به كروبي می پرسد: «‌آيا شما فكر نمي‌كنيد كه چون آقاي موسوي و احمدي‌نژاد از شما جوان‌تر هستند اكثريت جامعه ايراني كه جوانان آن را تشكيل مي‌دهد نسبت به ايشان اقبال نشان دهند؟» اين كرباسچي است که به جای شیخ جواب می دهد.

به نوشته اعتماد ملی خبرنگار واشنگتن پست سوال صريحي از كروبي داشت. او خطاب به كروبي گفت: «‌فكر مي‌كنيد كه اگر رئيس‌جمهور شويد چه تغييري در شرايط كشور ايجاد مي‌شود؟» فکر کردید کروبی به این سوال جواب می دهد؟ نه اشتباه نکنید در این مورد هم كرباسچي باز پاسخ دهنده بود.

نظر كروبي درباره پرونده ركسانا صابري نيز از ديگر موضوعاتي بود كه اين خبرنگار نظر كروبي را درباره آن جويا شد. كروبي از درخواست ملاقات همسر وي با ايشان خبر داد.(یعنی همسر رکسانا تقاضا کرده است با آقای کروبی دیدار کند منظور بهمن قبادی است)

خبرنگار ديگري وقتي در جايگاه پرسشگر قرار گرفت به سوابق مهدي كروبي اشاره كرد و گفت: «شما در اين مدت همواره به دفاع از حقوق مردم از اقشار مختلف دراويش، دانشجو، زنداني سياسي،‌معلمان و بسياري ديگر پرداخته‌ايد آيا در صورتي كه رئيس‌جمهور شويد از اين شهامت برخورداريد كه در مقام رياست‌جمهوري باز چنين موضعگيري كنيد؟
عباس عبدي به اين سوال پاسخ داد. ‌

كرباسچي نيز در مقام دفاع از شيخ اصلاحات برآمدشیخ نيز به این سوال چهار خط جواب داد و چون مساله حیثیتی است گرامی مقدم هم وارد شده است.

خبرنگار ژاپني نظر كروبي را درباره حجاب اجباري در ايران پرسيد كه كروبي خوشبختانه خودش به این سوال پاسخ داد.

همين خبرنگار از كروبي پرسيد كه آيا تا پايان انتخابات در عرصه خواهد ماند. به نوشته اعتماد ملی، در حالي كه كروبي تاكيد كرد تا پايان مي‌ماند اين عبدي بود كه به این سوال پاسخ داد.
همچنین باز عباس عبدی به پرسشي درباره برنامه‌هاي اقتصادي كروبي پاسخ داد.
يكي از خبرنگاران درباره سياست خارجي ايران درباره فلسطين پرسيد كه خدا را شکر خود كروبي به این سوال پاسخ گفت.


masoome naseri | 02:09 AM

 

نظرخواهی

وقتي نامزدهاي انتخاباتي طرح‌هاي مختلفي ارايه مي‌كنند، گفته مي‌شود كه اينها انتخاباتي است و ارزش علمي ندارد، و طرح‌ها را بايد افراد اهل نظر و متخصص ارائه دهند، هنگامي كه طرح‌هاي اقتصادي غير انتخاباتي را كه اقتصاددانان معتبر فارغ از گرايش‌هاي سياسي تهيه كرده‌اند، به عنوان برنامه مي‌دهيد (مثل مورد اخير طرح تقسيم سهام شركت‌هاي وزارت نفت) مي‌گويند اين طرح پوپوليستي است!! وقتي تنها وارد ميدان مي‌شوي، مي‌گويند، تيم و گروه همكار ندارد و در كسوت قهرمانان به تنهايي مي‌خواهد مملكت را اداره و اصلاح كند، اما وقتي با تيم و گروهي قوي وارد ميدان شوي و حرف بزنی مي‌گويند اينها حرف‌هاي خودش نيست، اطرافيان او اين موارد را مي‌گويند. وقتي به تنهايي مصاحبه كني و طبعاً به هر سوال بي‌ربط و باربط پاسخ دهي با تمسخر مي‌گويند، در همه زمينه‌ها اظهارنظر مي‌كند، اما وقتي با همكاران خود در مصاحبه شركت كني، مي‌گويند آدم زنده وكيل و وصي نمي‌خواهد و بايد نامزد انتخاباتي خودش اظهارنظر كند!! اگر نامزد انتخاباتي به مطالب و پرسش‌هاي ديگران پاسخ ندهد مي‌گويند؟ چرا پاسخگو نيست، اگر هم پاسخ بدهد خواهند گفت ديگران نوشته‌اند!
http://www.ayande.ir/1388/02/post_752.html

ارسال شده توسط: علی در ساعت June 5, 2009 02:45 AM

یعنی شما می گی الان که هنوز رئیس جمهور نشده باید خودش باید قول و نظریه و وعده بده بعد که رئیس جمهور شد کار رو بسپاره به مشاوراش؟؟؟
این دیگه از اون حرفاست
..................................
میم نون: من می گویم کروبی خودش را پشت چهره هایی مثل کرباسچی و عبدی پنهان نکند. خودش باشد همینی که سه دهه است مردم می شناسند.

ارسال شده توسط: امیر در ساعت May 7, 2009 01:30 PM

البته من به شخصِ به كروبي راي نمي‌دم اما اگه گروهي موفق شده باشند كه كاري كنند كه حرف نزنه كار بزرگي انجام شده، كما اينكه در مورد رئيس جمهور عزيزمون هرگز اين اتفاق نيفتاد و ايشون داناي كل باقي ماندند.
تاكيد مي‌كنم كه حالم از اينكه شيخ دارد خودش را شديدا به در و ديوار مي‌كوبد به هم مي‌خورد...

ارسال شده توسط: Mehdi در ساعت May 4, 2009 10:08 AM

این بی ربط ترین نوشته ای بود که در این باره خواندم. از بدگویی از کروبی چه هدفی را به جز چهارسال دیگر رییس جمهوری احمدی نژاد دنبال می کنید؟

ارسال شده توسط: امیر در ساعت May 2, 2009 09:17 PM

اتفاقا این یک امر خوب و پسندیده است که مثلا در خود امریکا هم رایج است نباید از ریئس جمهور انتظار نظریه پردازی داشت بلکه او یک شخصیت در راس تیم مشاوران است . خیلی خوب است که لالقل کروبی مطیع مشاوران خود است باید از او انتظار داشت که در کل دوره ریاست جمهوری بدین صورت با تیم مشاورانش همراه باشد .
...........................................
میم نون: برادر جان وقتی رئیس جمهور شد نه الان که به طور مستقیم از ایشان سوال می کنند ولی کس دیگه ای جواب می دهد.

ارسال شده توسط: سروش در ساعت May 2, 2009 05:55 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?