« آی پی تازه | صفحه اصلی | برای یک شهر »

در جرایم سازمان یافته شرکت نکنید

March 22, 2009 10:51 AM


حدود دو سال پیش در ایران٫ اورکات را فیلتر کردند و تب اورکات بازی ملت ناگهان فروکش کرد. چاره ای هم نبود عبور از فیلتر کار راحتی نبود و خیلی ها عطای رفیق بازی اورکاتی را به لقای فیل تر شکن بخشیدند و رفتند پی یک کار مفید احتمالا!
بعد از آن برادر مصادیق٫ دیگر با هیچ شبکه اجتماعی مجازی حال نکرد و هر جه بود فیل تر شد. هنوز آوازه فیس بوک چندان در فضای مجازی ایرانی نپیچیده بود که در آن را هم تخته کردند و خلاص!

 از یکی دو ماه پیش نمی دانم آفتاب از کدام طرف درآمد که برادر مصادیق مهربان شد و پلمپ فیس بوک را برداشت.
غیر از موارد بسیار نادری که خیلی روشن و آشکار اشتباه شده بود این اتفاق هیچ وقت سابقه نداشت. حالا چه شده که برادر مصادیق مهربان شده؟
 قتی از فیس بوک رفع فیل تر شد طبیعتا دوستان ایران نشین هم پروفایل ساختند٫عکس هایشان را ریختند آن تو و دایره رفاقت هایشان را گستراندند.
حالا دو ماه بعد از باز شدن فیس بوک، سپاه که باید لب مرزها و در پادگان ها دنبالش بگردیم روشن و صریح دستاوردهای کار اطلاعاتی اش را رو کرده است.

 برنامه گرداب٫ سایت گرداب و برنامه ای که شبکه سه تلویزیون به اسم شوک پخش کرده است نمونه ای از این دستاوردها هستند.

این برنامه مثلا مستندی است در مورد اینترنت و استفاده نادرست از آن. در ضمن این فیلم٫ دوربین وارد دفتر اداره مبارزه با جرایم سازمان یافته هم می شود و می بینیم که مثل یک کار اطلاعاتی برای هر کس پروفایل ساخته شده و اطلاعات سرگردان در اینترنت درباره فرد در این پروفایل گردآوری می شود.
دوست من می گوید که امروز که در وب این بحث دنبال میکردم ، می دیدم در خیلی از فروم ها کاربرها از این حرکت سپاه جا خورده اند و اصلا انتظارنداشته اند که سپاه تا این حد توانایی داشته باشد. یا درواقع انتظار نداشته اند که در مجموعه سپاه اصلا سواد این کار وجود داشته باشد.


یکی از کسانی که در این فیلم با عنوان یکی از ادمین های سایت اویزون در این فیلم یکی دو دقیقه صحبت می کند می گوید من اصلا نمی دانم ازکجا شناسایی شدم.
من قصد هشدار دادن ندارم چون در همین اینترنت سایت هایی هستند که در روز روشن و با استفاده از هر کی به هر کی بودن اوضاع اینترنت در ایران، فیلم هایی از تجاوز به حریم خصوصی مردم را منتشر می کنند و فکر می کنم یک نهاد اطلاعاتی هوشمند و درست و حسابی باید برای برخورد با این نوع جرایم وجود دشته باشد. 
حتی فکر می کنم که یک سازمان اطلاعاتی قاعدتا از همه ابزارها برای شناسایی دور و برش باید ستفاده کند. 
البته من مطمئن نیستم برخورد با این سایت ها چقدر هدف اصلی این اداره برخورد با جرایم سازمان یافته است و چقدرش پوششی برای برخورد با سایت های سیاسی، قصد هم ندارم پیش بینی کنم ولی با توجه به سوابق موجود کاملا احتمال می رود با جستجو در پروفایل فیس بوک شما حضورتان در یک عکس مشترک با یک نفر بشود مدرک جرم.
اگر فیس بوکی هستید مراقب در و دیوار و قفل و کلون پروفایلتان باشید.کلی آدم غیر واقعی با شناسه های غبرواقعی اینجا پرسه می زنند.

masoome naseri | 10:51 AM

 

نظرخواهی

سلام

خيلي ساده ايد اگر فكر مي كنيد بچه هاي سپاه اينكار(گرداب) رو انجام داده اند.

اين حركت به "سفارش"‌ سپاه انجام شد، نه به دست بچه هاي سپاه. اين كار توسط چند نفر از بچه هاي فعال شبكه ايران انجام شد. به علت محرمانه بودن اطلاعات، از دادن اطلاعات دقيق معذور هستم.

همچنين قابل به ذكر است كه پيدا كردن اين افراد كار پيچيده اي نبوده است. هر كسي كه در اينترنت فعاليت مي كند، شناسنامه اي دارد كه از طريق آن ميتوان فرد مذكور را يافت.

البته اين در مورد همه صدق نمي كند. كاربراني هستند كه قوي ترين تيم هاي هكري مانند Life Hacker‌ هم از پيدا كردن و شناسايي آنها عاجزند. چرا كه دست بالاي دست بسيار است!

شاد باشيد.

ارسال شده توسط: برديا در ساعت April 7, 2009 11:34 AM

مطلب مهم و بجایی را متذکر شدید. بویژه در خصوص فیس بوک.

ارسال شده توسط: سیدسراج الدین میردامادی در ساعت April 1, 2009 11:30 PM

نديدم آن برنامه را.ولي چندي پيش به آگاهي رفتم براي تحقيقي و فهميدم خيلي همه چيزمان مي تواند دست مردم باشد .

ارسال شده توسط: سايه در ساعت March 28, 2009 09:06 AM

كافه ناصری
پيش نمايش نظر شما

سلام:
معصومه جانم:
عیدت مبارک...
جای تو و هانیه به شدت ذر 40خالیه مهربون!
گفتی فیس بووک یادم اومد چند وقته ادت کردم ولی هنوز اکسپت نکردی!
دوست خوبم:
من ازین آیدی الکی ها نیستم واقعیم!
خوشحال میشم اددم کنی!
راستی اگرتونستی استاد خوبم یه سرم به بلاگم بیا...

خیلی وقته دلم برای نوشته های چلچراغیت لک زده رفیق!

ارسال شده توسط: عسل در ساعت March 24, 2009 10:48 PM

دوستان ما در این مملکت تمام تلاش شان را میکنند که یک سگ در درون زندگی و اعصاب و روان ما وول بخورد.

ارسال شده توسط: حسین در ساعت March 24, 2009 08:18 PM

مدت‌هاست که می‌ترسیم. این‌هم روش!

ارسال شده توسط: سوشیانت در ساعت March 23, 2009 08:09 AM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?