« این دو زن | صفحه اصلی | کی ما را به جهان وصل می کند؟ »

اسکل سیاسی

March 15, 2009 03:02 PM


هنرمندان بسیاری در مورد مفهوم "ناز" و "قمیش" ترانه خوانده‌اند، از غلامحسین بنان تا امیر تتلو اما آنچه این روزها در فضای سیاسی ایران مشاهده می‌شود در هیچ‌کدام از این ترانه‌ها تاکنون نیامده است. و لذا شعرای بسیاری در وصف این ماجرا مانده‌اند. یکی‌اش خود من!


این طرف میدان انتخابات ریاست‌جمهوری، چند دوره به خریداری ناز و قمیش آقای میرحسین موسوی گذشت. دست‌کم سه دوره، جمعی به او مشغول بودند و او غایب زمیانه بود.

 هر بارخلق الله جمع شدند و سراغ ایشان رفتند و هی گفتند که به قول آقای منصور ما رو به رقص آوردی ای بداخلاق، ای بابا دست از این اداها بردار اما ایشان گویا هر بار می‌گفتند شرمنده، بنده، دلم جای دیگه بنده! 
و بعد از هر نشست سیاسی از این دست، همچین حساس، میرفتند رنگ بنفش و زردشان را قاطی میکردند و میپاشیدند روی بوم!

حالا بعد از کلی ادا و اصول، و در چهارمین دور از قر و اطوارهای سیاسی، ایشان، بله را گفته است اما خیلی دیر. طوری که باز هم ملت برگشته‌اند که ای بابا! حالا چرا؟!

سید محمد خاتمی هم که کلا تیریپش عین کلمه عشوه است. یعنی همچین که رئیس جمهور می‌شود و همچین که نمی‌شود و همچین که وقت اعلام نامزدی از بغض لب میلرزاند، و همچین که عبا می‌چرخاند و  در کنفرانسهای بین المللی، قبا می‌گرداند و از آن خندههای لوند و دلبرانه پرتاب میکند به سمت دل ما و همچین که از آمدن و نیامدن میگوید عین خانم فائقه آتشین در کلیپ "من آمدهام وای وای" بند دل ما را میریزد. و همین روزهاست که در چاپ تازه لغتنامه دهخدا ذیل عنوان عشوه، بنویسند؛ آنچه خاتمی است!

چندین ماه، کلی آدم با دسته گل دم در خانه سید جمع شدند که آقا جان! بیا این گندی که زدی را خودت جمع کن. ایشان هی رفتند و آمدند و هی گفتند هنوز واسه من زوده، من میخوام ادامه تحصیل بدم!

بعد که ملت اطمینان دادند که سیدجان! شما بیا نامزد شو، این مدارک کاغذ پاره‌ای بیش نمی‌باشند و توی جوبای آکسفورد از این مدارک ریخته، ایشان بالاخره آمدند.

خب حالا کروبی که عمرا کنار نمی‌رود. می‌گویید نه بروید روزنامه اعتماد ملی را بخوانید. آقای کروبی به بروبچه‌های اعتماد ملی مشق روزانه داده است و تا انتخابات هر روز در همه صفحات بیست بار می‌نویسند که کروبی هیچ رقمه کنار نمی‌رود. به نفع کسی انصراف نمی‌دهد و تا آخر این بازی می‌ماند.

میرحسین هم که جخ! بعد از بیست سال همانند ترمیناتور آمده تا در بازی بزرگ روبروی آقا این بار بایستد و کم نیاورد و بزند و نفله کند و بگوید این تو بمیری از توبمیری‌های بیست سال پیش نیست.

می‌ماند همین سید ممد عبا شکلاتی خودمان که خودش را بیندازد زیر تانک.

حالا صبح بیدار شده‌ام می‌بینم یکی از دوستان خیلی نزدیک به جبهه مشارکت در فیس بوک نوشته:

 راستی خاتم فیروزه بو اسحاقی / خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود - با ورود قطعی میرحسین موسوی به انتخابات، سید محمد خاتمی بر آن است که هرچه سریعتر اعلام انصراف کند.

داستان از این مسخره‌تر شنیده بودید؟

خب سعی کردهام از صبح عصبانی نشوم و بخندم به این که این اتفاقات در ایران فقط میافتد که منت یک نفر را هی بکشند و او عشوه بیاید. و بعد که آمد هی منتش را بکشند که جان من نرو. اما راستش خنده ندارد.

میگویند "اسکل" نام پرندهای است که در تابستان برای دوران سرما و زمستانش آذوقه و دانه زیر خاک پنهان میکند ولی زمستان که میشود فراموش میکند کجا خوراکیاش را چال کرده و همه جا را دنبالش میگردد. آن "اسکل" شاید ماییم.

 


masoome naseri | 03:02 PM

 

نظرخواهی

تسلیت

ارسال شده توسط: علی در ساعت March 17, 2009 12:54 PM

بابام جان، خاتمی اخلاق مداره دیگه! الان به خاطر اخلاقیات میره کنار که 4 سال چنان بلایی سر اخلاق بیاد که کیف کنی!!!

ارسال شده توسط: سهراب در ساعت March 17, 2009 07:09 AM

سلام
من هم دست مریزادی نوشته بودم برایت که گویا نرسیده بود
دوباره نوشتم
ح
....................

میم نون: ارادت

ارسال شده توسط: حمیرا در ساعت March 16, 2009 08:15 PM

دستت درست

ارسال شده توسط: نوشا در ساعت March 16, 2009 01:42 PM

درود!

خانم ناصري عزيز! آقاي خاتمي انصراف نخواهد داد و ورود آقاي موسوي آن‌طور كه خبر موثق دارم يك پولتيك به نفع خاتمي‌ست! فقط مي‌ماند شيخ پير و نادرويش و عصاقورت‌داده و با عرض معذرت مشنگ كه تا آخر زحمت خود مي‌دارد و ديگر هيچ... پس در نهايت خواهيد ديد كه موسوي به نفع خاتمي كنار خواهد رفت!

شاد زي

ارسال شده توسط: محمود در ساعت March 16, 2009 01:09 AM

معصومه جان با این حال گرفته .. با این نوشته‌ت بعد از کل روز پکر بودن کلی خندیدم... دست مریزاد

ارسال شده توسط: فاطمه شمس در ساعت March 15, 2009 08:48 PM

ببين ناصري! رفاقتمون به‌جا! اما اين تحليل انصافا خيلي آبكي بود... آخه جيگرتو برم من،ابن حرفا كدومه؟ يادت رفته اينجا كجاست؟ اين تحليل تو تنها در شرايطي مي‌تونه درست تلقي بشه كه در مورد كشور ايران ـ با همه خصوصياتش ـ و انتخابات ايران نباشه... حالا يه شب كه خودمون رو انداختيم خونه ق راجع به اين موضوع مفصل حرف مي‌زنيم! چطوره؟
.........................................
mimnoon: tahlil kodoome nazanin jan! man faghat tosif kardam lahazati eshghe khatami ro bezar kenar.
khooneye ghaf ham miam vali sandwich e vijeye aghaliat nemikhoram!

ارسال شده توسط: نازنين در ساعت March 15, 2009 08:10 PM

من نمی فهمم شما فردای انتخاب شدن خاتمی به عنوان رئیس جمهور را چگونه می بینید، که فرضا در صورت پیروزی میرحسین و کروبی آنگونه نخواهد بود؟
آیا خاتمی تیم اقتصادی اعجوبه ای دارد که با تیم کروبی خصوصا و حتی میرحسین تفاوت دارد؟ آیا تیم فرهنگی خاتمی با تیم فرهنگی کروبی و میر حسین تفاوت ماهوی دارد؟ تیم سیاسی اش چه طور؟
منصوره خانم من نمی دانم و از شما می پرسم. به نظرت خاتمی چه تغییری کرده که بتواند گندی را که زده جمعش کند؟
بابا به خدا خود خاتمی صد بار گفته نمی داند در این فضا چه باید بکند، آن وقت طرفدارانش او را در حد منجی بالا می برند و بدتر جز او به مس دیگری حتی نگاه هم نمی کنند!!؟

ارسال شده توسط: یک اصلاح طلب در ساعت March 15, 2009 04:38 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?