« اسرائیل، در گوشه رینگ جمهوری اسلامی | صفحه اصلی | خبرنگارها و جاسوس‌ها »

I love you! Communication technology

January 20, 2009 04:48 AM

مراسم تحلیف اوباما از جهات بسیاری مهم است ولی یکی از جذاب‌ترین حاشیه‌های این مراسم، خلاقیت‌های رسانه‌های مختلف برای توسعه روزنامه‌نگاری شهروندی است.


cnnireport.jpg

 

رسانه‌های آمریکایی به خاطر گزارش کردن بزرگترین شوی سیاسی آمریکا ذوق‌زده‌اند. اما باهوش‌ترهایشان، فقط خبرنگارهای درجه یک‌شان را به این مراسم اعزام نمی‌کنند. رسانه‌های هوشمندی که در جهان اول کار می‌کنند تلاش می‌کنند این مراسم را از زاویه دوربین و موبایل چندین میلیون نفر شهروند عادی ببینند که خودشان را به واشنگتن رسانده‌اند.

ام اس ان بی سی گزارش می‌دهد که بیش از دو میلیون نفر برای شرکت در مراسم سوگند اوباما تاکنون به واشنگتن رفته‌اند. علاقه‌مندان به تغییر در آمریکا که هتل‌های واشنگتن را اشغال کرده‌اند یا هم‌اکنون در راه‌اند تا به این مراسم برسند خبرنگارهای بی مزد و مواجب رسانه‌های هوشمند هستند.

msnbc.jpg

 

همین ام اس ان بی سی در صفحه اولش جای بسیار خوبی برای عکس‌های شهروندان روزنامه‌نگار کنار گذاشته است و اگر روی آن کلیک کنید به صفحه‌ای می‌روید با انبوهی از عکس‌هایی که همین شهروندان فرستاده‌اند.

سی ان ان هم که تازگی بخش آی ریپورت‌اش جان گرفته و جا افتاده و در برنامه‌هایش بشدت روی آن مانور می‌دهد در صفحه اولش امکانی برای فرستادن تصویرهای شهروندان از این مراسم قرار داده و کار قشنگی روی نقشه منطقه انجام داده است.
شهروندان روزنامه نگار قرار است به این نقشه رنگ و تصویر ببخشند.

درک این امکان و استفاده هوشمندان از آن نشان می‌دهد که یک رسانه چقدر زنده، چقدر جوان و چقدر پر انرژی است.
در میان رسانه‌های فارسی، بی بی سی فارسی در چند روزی که از کارش می‌گذرد مدام تاکید می‌کند که برایش عکس و تصویر بفرستند. به قول خودشان تیمی از خبرنگارانشان در مراسم هستند تا این جشن بزرگ سیاسی آمریکا را پوشش بدهند امیدوارم در لابلای گزارش‌هایشان امکانی برای گزارش‌های شهروندان روزنامه‌نگار ایرانی هم کنار بگذارند.

می‌دانم که بسیاری از دوستان ایرانی از اقصی نقاط آمریکا برای مراسم سوگند اوباما به واشنگتن رفته‌اند یا می‌روند. امیدوارم آنها حال و حوصله و علاقه داشته باشند تا تجربه روزنامه‌نگاری شهروندی را در یک رسانه فارسی زبان ممکن کنند و بی بی سی هم تحویل‌شان بگیرد و تند تند از روی عکس‌هایشان نگذرد!
آهای کامیونیکیشن تکنالژی! آی لاو یو!

masoome naseri | 04:48 AM

 

نظرخواهی

نظر شما چيست؟


Remember personal info?