« سکوت کنیم سنگ می شویم | صفحه اصلی | امتحان از ما مدرک به نام شما! »

قيمت بنزين در جهان و در ايران؟

December 18, 2008 06:34 PM

من به صغحه روی خط اعتماد، روزنامه اعتماد علاقه دارم چون معمولا نکات جالبی بین این پیام های مردمی پیدا می شود که هر کدامشان کلی سوژه کار هستند.
امروز توی این پیام ها موردی بود که مرا یاد چند تا از پست های سلمان انداخت. سلمان چند وقتی است در مورد باگ "در همه دنیا" در اظهار نظرهای مسئولان ایرانی می نویسد. واقعیت این است که ما برای اثبات حقانیت ادعایمان از این باگ گاهی استفاده می کنیم. امروز دیدم یکی از شهروندان تهرانی در تماس تلفنی با اعتماد گفته است: يکي از هموطنان شما هستم. مي خواستم بدانم کشورهايي که واردکننده نفت هستند و در تمام جهان قيمت جهاني بنزين به پول ايران ليتري 250 تومان است چرا ما که خود توليد کننده و صادرکننده نفت هستيم، در کشورمان بايد ليتری 400 تومان باشد و 150 تومان تفاوت با کشورهاي واردکننده داشته باشد. الان هم که قيمت هاي کل جهان افت کرده چرا در کشور ما نبايد ارزان شود؟ من همین طوری از چند تا دوستان آن لاین ماشین دار در این ور و آن ور جهان پرسیدم قیمت بنزین در شهرشان چند است. نتیجه را با قیمت ارز می نویسم محض همین جوری! شهزاده، دوست من در آمستردام دو سه روز پیش بنزین زده و می گوید قیمت هر لیتر بنزین یورو نود و پنج این روزها که روزهای سقوط قیمت نفت است در آمستردام حول و حوش یک یورو است. در پاریس یک لیتر بنزین یورو نود و پنج که ارزانتر از یورو نود و هشت است به شهادت سراج، یکی از دوستان آن لاین امروز یک یورو و چهل و پنج سنت بوده است. قیمت خرید یک یورو در بازار تهران امروز هزار و سیصد و نود تومان بوده است. در ایالت تنسی به روایت آقای مجید قیمت یک لیتر بنزین امروز چهل و یک سنت بوده. در روزهای گرانی نفت در همین ایالت قیمت بنزین حدود یک دلار و شصت سنت به ازای هر لیتر بوده. قیمت یک دلار آمریکا در بازار تهران نهصد و هفتاد تومان بوده است. از این نظر می شود گفت قیمت بنزین این روزها حدودا از ایران کمی گران تر است. این طور که همایون می گوید در شهر بریزین در شرق استرالیا قیمت یک لیتر بنزین امروز نود و هفت سنت بوده و قیمت یک دلار استرالیا در بازار تهران امروز ششصد و هفتاد و نه تومان بوده است. تازه قیمت بنزین از این شهر به آن شهر و از این ایالت به آن ایالت و حتی از این پمپ بنزین تا آن پمپ بنزین فرق می کند در حالی که بنزین در همه ایران همین چهار صد تومان است. تازه بنزین سهمیه بندی شده لیتری صد تومان که سر جای خودش هست.

حوصله ندارم از بقیه دوستان آن لاین هم قیمت بنزین را بپرسم ولی مصرف کنندگان بنزین در کشورهایی که مثل ما نیستند و قیمت بنزین در آنها بر اساس تحولات بازار نفت تغییر می کند روزهای سخت را هم تجربه کرده اند.
در روزهایی که قیمت نفت از مرز صد یورو گذشته بود و در برخی مواضع تولیدکنندگان نفت عروسی بود، مصرف کنندگان بنزین در کشورهایی که بازار آزاد دارند داشتند تمرین می کردند که از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند چون ماشین سواری با این قیمت بنزین برایشان سخت بود و صرف نمی کرد.

من قصد نوشتن مطلب اقتصادی نداشتم فقط خواستم از دردسرهای این باگ "در همه دنیا" بنویسم.

masoome naseri | 06:34 PM

 

نظرخواهی

دکتر ناصری جان
همه حر?‌هات صحیح. کاش یادآوری هم می‌کردی که بیشتر از نص? قیمت بنزین تو کشورهای اروپایی، مالیاته و اصولاً بخش بزرگی از بودجه دولت‌های اروپایی با همین مالیات بنزین و گازوییل تأمین می‌شه.
بنزین سهمیه‌بندی هم ?علاً لیتری صد تومنه. تو که چند ماه پیش این‌جا بودی. بنزین 35 تومنی ?کر کنم مال سال 78 بود؛ نه 87!
چاکریم
.............................
میم نون: آره همین چند ماه پیش که تهران بودم لبتری صد تومن بود من در نوشتن اشتباه کردم. نمی دونم چرا دستم نر?ت بنزینو گرون کنم!! :)

ارسال شده توسط: بهرنگ در ساعت December 19, 2008 11:49 AM

"...در حالی که بنزین در همه ایران همین چهار صد تومان است. تازه بنزین سهمیه بندی شده لیتری سی و پنج تومان که سر جای خودش هست. " این هم یه باگه ! قیمت بنزین سهمیه بندی شده توایران شهیدپرور لیتری 100تومان است !اماقیمت بنزین آزاد همون 400 تومنیه که گ?تی .
................
میم نون: حواسم نبود درست شد.

ارسال شده توسط: حمید در ساعت December 19, 2008 10:47 AM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?