« حاج سی ان ان! | صفحه اصلی | تو کی چمدان می‌بندی؟ »

حقایقی درباره آمستردام وعلفهایش!

December 15, 2008 01:26 AM


 هفته گذشته پلیس آمستردام یک طرح ضربتی اجرا کرد و به طور گسترده، منطقه تاریخی و توریستی ین شهر را به دنبال خلافکارهای احتمالی زیر و رو کرد.

 در این طرح که ما اسمش را گذاشتیم طرح ارتقای امنیت اجتماعی هلند! پلیس، کسب و کار فروشندگان قانونی تن و مواد مخدر را بررسی کرد تا کسانی را که طبیعتا در حاشیه‌های قانون پرسه می‌زنند و کار غیرقانونی می‌کنند گیر بیاورد. 
هلند کشوری است با ویژگی‌های خاص خودش. در هلند فروش تن و مواد مخدر سبک در چارچوب قانون مجاز است و فروشندگان هر دو این موارد البته مقررات قانونی کسب و کار خودشان را دارند. یعنی این طور نیست که هر کسی بتواند بدون حساب و کتاب کنار خیابان بایستد(گر چه گویا طبق گزارش‌های پلیس از این موارد هم زیاد هست) ولی خب سعی می‌کنند مثلا سیستم را قانونمند نگه دارند تا موضوع زیرزمینی نشود و خب این نوع فعالان غیرقانونی دردسرهای خاص خودشان را دارند و از پوشش‌ها و حمایت‌های قانونی بی‌بهره‌اند. 
تازگی‌ها و بعد از گزارش یک مورد مرگ بر اثر خوردن قارچ‌های مخدر خرید و فروش آن ممنوع شده ولی دست کم تا یک ماه پیش این مخدر در کافی‌شاپ‌های آمستردام عرضه می‌شد. 
مخدرهای معمول اما کشیدنی(علف) هستند که به شکل سیگار پیچانده و مصرف می‌شوند. این را هم بگویم اینجا "کافی شاپ" به کافه‌‌ای می‌گویند که در آن مواد مخدر سبک عرضه می‌شود و منوی خاص خودش را دارد.

راستش با این‌که من در بلند کردن منو سابقه دارم اما هنوز موفق به بلند کردن منوهای مخدر کافی‌شاپ‌ها نشده‌ام چون معمولا در هر کافی‌شاپ فقط یکی از آنها وجود دارد و مشتری همان کنار صندوق باید مواد مخدر مورد نظرش را از روی منو انتخاب کند و سفارش بدهد و برود بنشیند یا ببرد خانه‌شان حالش را ببرد!

معمولا توی این منوها بسته‌های کوچک ده گرمی هر نوع علف هم ضمیمه است و مشتری می‌تواند بر اساس کیفیت و میزان تاثیرگذاری یک نوع مخدر، یکی از آنها را انتخاب کند. 

amsterdamandhash2.jpg 
قیمت یک بسته ده گرمی از هر کدام، بسته به کیفیتش و میزان تاثیرگذاری اش از سه تا ده یورو است.(ارزانتر و گرانترش هم حتما هست من ندیده ام!) 
 
هلند کشور لاله‌ها، آسیاب‌های بادی و و ن گوگ است. من خودم تابلوی آفتابگردان‌های ون گوگ را در موزه‌اش در آمستردام دیده‌ام اما اغلب میلیون‌ها گردشگر سالانه این کشور فسقلی به هوای تاریخ و طبیعت نیست که به مقصد آمستردام بلیت می‌خرند. اینجا مقصد توریست‌های جوانی است که از مدارای قانون با جوانان حال می‌کنند و به هلند می‌آیند تا از مصرف مواد مخدر سبک و عرضه تن، در ملا عام لذت ببرند. 
سیاستمداران هلندی سال‌هاست دچار خوددرگیری هستند. آنها از یک طرف باعث بی‌آبرویی می‌دانند که کشورشان به خاطر مخدر و تن‌فروشی اسم و رسم داشته باشد و از سوی دیگر درآمد ناشی از توریست‌هایی که به این هواها به اینجا سفر می‌کنند در اقتصاد ملی قابل نادیده گرفتن نیست. برای همین هر چند وقت یک‌بار در شورای شهر و مجلس در این مورد بین مخالفان و موافقان این مساله جر و بحث صورت می‌گیرد ولی هنوز هیچ قانونی برای منع این موارد تصویب نشده است. 
خیلی وقت است که اینجا زندگی می‌کنم ولی وقت نکرده بودم در این موارد چیزی بنویسم که خب حالا نوشتم و اطلاع‌رسانی کردم!
 لازم است برای خوانندگان احتمالی زیر 18 سال این نکته را یادآوری کنم که مصرف سیگار زیان آور و سرطان‌زاست اما مخدرهای قوی‌تر از سیگار باعث می‌شود توهم بزنید و یک بلایی سر خودتان بیاورید بنابراین از سیگار، سیگاری و وبلا‌گ‌های ناباب پرهیز کنید!  
اگر به آمستردام سفر می‌‌کنید از ایستگاه مرکزی ترام شماره 2 را سوار شوید که جلوی موزه ون‌گوگ ایستگاه دارد و بروید از زیبایی‌های هنری لذت ببرید و همان‌جا هم نقاشی بکشید علف را بی‌خیال شوید علف نکشید!
.....................

masoome naseri | 01:26 AM

 

نظرخواهی

منم الان دلم خواسته !

ارسال شده توسط: صورتک خیالی در ساعت December 15, 2008 09:35 PM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?