« نیویورک نیویورک که می گن خوب جائیه! | صفحه اصلی | به "دی سی" شدم برگ باریده بود! »

شهروند امروز و تایم

November 17, 2008 06:56 AMتیم شهروند امروز از قرار ادعا می‌کردند مجله‌شان "تایم ایران" است. در سال‌های اخیر خیلی‌ها تلاش کردند مجلاتی منتشر کنند که بشود با نشریات معتبری مثل تایم مقایسه‌شان کرد اما موفق نشده بودند.

 شهروند امروز گذشته از این مقایسه‌ها مجله‌ای به تمام معنا وزین بود. حتی اگر کنار تایم یا نیوزویک یا دیگر نشریات نمی‌ایستاد تا قد و قواره‌اش را اندازه بزند باز هم خوش قد و قامت بود.
 
پیش از این‌که تابستان گذشته به تهران بروم بعضی از مطالبش را در وبلاگی که در بلاگ‌فا راه انداخته بودند می‌دیدم و می‌خواندم و غر می‌زدم که چرا چنین نشریه‌ای سایت درست و حسابی ندارد که از قضا در ماه‌های آخر عمرش وقتی به استقرارش مطمئن شد آدرس مستقلی هم پیدا کرد ولی این آدرس از قرار برای شهروند امروز "شگون" نداشت.
 
به تهران که رسیدم شماره‌های شهروند جزء اولین خریدهایم بود و دیدم در نسخه اینترنتی ما خیلی چیزها را از دست می‌دهیم. شهروند امروز در هر شماره‌اش موضوعات مختلف را پرونده می‌کرد و در هر پرونده هم نگاهش عمیق و فراگیر بود. هر پرونده‌اش حرف تازه یا حرفهای تازه و ناشنیده‌ای داشت و تلاش می‌کرد به رسمی که در ایران کم دیده می‌شود "حرفه‌ای" این مسائل را دنبال کند.
به خاطر پرداخت خوب و جذاب مطالب در شهروند امروز صفحات بسیاری را خواندم که موضوعش به خودی خود در حوزه علاقه‌مندی‌هایم نبود.
شهروند امروز که در طول هفتاد و یک شماره‌اش هر هفته حرفه‌ای‌تر و خواندنی‌تر و خواستنی‌تر منتشر می‌شد مجله‌ای بود که حیف شد.
تنها مجله‌ای که این‌قدر وزین و پرطرفدار و حرفه‌ای سراغ داشتم مجله پیام امروز بود که در دهه هفتاد منتشر می‌شد و در یکی از همین توفان‌های سخت، توقیف شد و آن هم حیف شد.

پیام امروز در روزگار خودش بی‌نظیر بود و یک قامت از بقیه نشریات بلندتر، چنان‌که شهروند امروز به راستی بالا بلندتر از نشریات دیگر ایستاده بود. اما در روزگار آدم‌های متوسط "قد بلند" بودن دردسر است.
 توقیف شهروند امروز، توقیف یک صدا نبود، توقیف صداهای بسیاری بود که تیم حرفه‌ای این مجله به آنها امکان شنیده شدن می‌داد. این مجله را ورق بزنید تا ببینید چه حیف شد. مجله ای که در بضاعت ایرانی ما برای خودش "تایم"ی بود.masoome naseri | 06:56 AM

 

نظرخواهی

چند شماره از «شهروند امروز» رو در خانه یکی از بچه‌های تورنتو دیده بودم. با آن جلد قرمز و عکس‌های روی جلد و ص?حه‌بندی واضح بود می‌خواهند ادای تایم (یا نیوزویک) رو در بیارن. شخصا از هیچ‌کدوم زیاد خوشم نمیاد و اشتراک تایم‌رو هم دو ساله کنسل کردم. ?علا ه?ته‌نامه‌هایی که مشترک‌ام عبارت است از ویک‌، نیشن‌، و نیویورکر و به نظرم حالا حالاها هم همین‌طور بماند. این‌ها به کنار ?کر می‌کنم مسئله پیش ازینکه این باشد روزگار ما قدهای بلند را برنتابد‌، خود این مسئله است که ژورنالیست‌های به قول شما حر?ه‌ای ما در داخل با تایم همذات‌پنداری می‌کنند! واقعا جامعه پیچیده و عجیب و غریبی داریم.

ارسال شده توسط: QIL در ساعت November 17, 2008 08:41 AM

نظر شما چيست؟


Remember personal info?